“Mi smo još proletos objavili sastav Ninovog žirija, i nije bilo pritužbi sve do samog finala”, podseća Jovićević. Zato je, prema njegovoj oceni, jedino jasno da su motivi osujećenost i zavist pojedinih pisaca kojima bi verovatno odgovaralo da sami biraju žiri za dodelu najznačajnije književne nagrade.
“Dok do toga ne dođe, o članovima žirija odlučivaće isključivo kolegijum Nina, koji stoji iza stručnosti svakog od petoro odabranih kritičara”, poručio je Jovićević.
S druge strane, on napominje da ga ne zbunjuje “isuviše emocionalna dimenzija samog saopštenja” i ističe da nagrada nedeljnika NIN “ostaje najznačajnije književno priznanje kod nas, svidelo se to nekome ili ne”.
Sasvim je logično da svako ko piše i objavljuje teži i da je osvoji, ali i da za mnoge ono deluje nedostižno, smatra Jovićević.
Primećuje da se “takozvani bojkot odnosi samo na Ninovu nagradu, a da se ne spominje nijedna od 500 drugih, za koje konkurišu isti pisci koji su se ove godine našli u najužem izboru za Ninovo priznanje”.
Tužno je, smatra Jovićević, što se još prebrojavaju krvna zrnca i govori o krajnje neknjiževnim aspektima same nagrade.
Potpisnicima peticije želi od srca sve najbolje, kada u budućnosti budu konkurisali za neko od drugih književnih priznanja.
Kako pišu Večernje novosti, grupa srpskih pisaca u pismu javnosti, pod naslovom “Bojkot NIN-ove nagrade” ukazuje na to da o ovom književnom priznanju odlučuju “što stručno, što moralno, a najčešće i stručno i moralno nekompetentni ljudi, za koje nije jasno po kom merilu su birani”.
Među osamnaestoro potpisnika tog teksta, nalaze se dvojica ranijih laureata ovog priznanja, akademik Miro Vuksanović i Vladimir Tabašević, a uz njih su Emir Kusturica, Vladimir Kecmanović, Slobodan Vladušić, Nikola Malović, Dejan Stojiljković, Ljubica Arsić…