Kultura je u karantinu, ali je knjiga Velikani grafičkog dizajna #1 – Saveta i Slobodan Mašić, čiji je izdavač KC Grad, a autori tekstova Ješa Denegri, Ana Radovanović, Valentina Milenković, Milan Vlajčić i Bojan Krištofić, štampana. Biće promovisana kada se ponovo steknu uslovi. Prelistali smo ovo značajno izdanje i podsetili se stvaralaštva autorskog para S & S Mašić koji je učinio da naš deo prostora iza „gvozdene zavese“ bude bitno drugačiji od svih ostalih.
Oboje arhitekti, Slobodan i Saveta Mašić na javnu scenu stupaju sredinom šezdesetih godina 20. veka. Radikalnim, minimalističkim, ubedljivim i autentičnim grafičkim dizajnom obeležili su ovdašnju vizuelnu sferu u sledećih pet godina.
„Za Mašića, zapravo, vršenje poslova grafičkog dizajna bilo je daleko više i mnogo bitnije od uobičajenog razumevanja takve delatnosti. Mašić je, u suštini, bio aktivistički intelektualac koji je, umesto u nekoj drugoj oblasti društvenog angažovanja, za svoj prostor javnog delovanja odabrao oblast grafičkog oblikovanja. Vrlo selektivno je birao glasila koja je uređivao – od Studenta, Vidika i Umetnosti, do Susreta i Roka – zahtevajući da bude neprikosnoveni autor njihovog izvanrednog izgleda, a kada je to bilo moguće, aktivno je učestvovao u formiranju tekstualnih i tematskih sadržaja. Delujući po meri sopstvenih ubeđenja“, objašnjava Ješa Denegri u ovom izdanju.
Njihovom jasan i ubedljiv identitet plakata Bitefa i Festa, doprineo je da jugoslovenska kultura i umetnost budu prepoznatljivi i na međunarodnoj sceni. Njihova „Nezavisna izdanja“, osnovana 1966. godine, bila su jedna od prvih privatnih inicijativa u izdavaštvu tadašnje Jugoslavije. Prvo „Nezavisno izdanje“ bila je knjiga pesama Pustinja Marije Čudine, ilustrovana velikim crtežom Skladište njenog supruga, slikara Leonida Šejke.
„Moja ideja je vrlo jednostavna – čovek mora biti slobodan da može da izrazi ono što mu s uma dođe u biće. Ja sam pokušao da tu slobodu u koju sam verovao udenem u milion ljudi. Knjige koje smo napravili bile su izvor ljudske slobode i te knjige će možda i za 100 godina biti izvor ljudske slobode. Ja sam svoju ideju kao čovek, kao ljudsko biće, uspeo da napravim“, govorio je Mašić u emisiji RTS-a Ostavi sve i čitaj, 2014. godine.
Mašići su bili svoji, drugačiji, jaki, istrajni, i od njih se zaista mnogo da naučiti. A u tome će nam svakako pomoći ovo izdanje.