Čarolija knjige nikada ne prestaje pa i u neočekivanim okolnostima jer za čitalačku pustolovinu nije neophodno izaći iz kuće. Dovoljno je otvoriti knjigu ili uploviti u virtuelni svet društvenih mreža.
Tamo decu čekaju ne samo knjige, već i bibliotekari i pisci. Na jutjub kanalu dešava se “Čitanjac, igranjac”. Književnica Jasminka Petrović čita odlomke iz svojih knjiga a njena sestra, vizuelna umetnica Biljana Lukić daje deci kreativne zadatke.
“Nama su se pridružili najpre ukućani a zatim i prijatelji. Ideja je zapravo da se cela porodica okupi, nešto kreativno da uradi i nama da pošalje. Deca se vrlo vešto snalaze sa novim tehnologijama, ja sam ipak stara škola, više volim živi kontakt i jedva čekam naše susrete u bibliotekama”, kaže Jasminka Petrović.
Bibliotekarka Daniela Skoković na Fejsbuku je svakog dana od 18 časova. Čita deci knjige, uživo.
“Kako je danas Svetski dan knjige za decu želim da ga proslavimo zajedno čitajući knjige o knjigama i čitanju. Dakle ovde večeras za vas imam dve knjige. Jedna je Gricko čudovište iz knjige a druga je Prosvećeni vuk”, navodi Daniela Skoković.
Gradska biblioteka u Novom Sadu pruža podršku roditeljima u stvaranju čitalačkih navika kod dece. Dostupna je digitalna narodna biblioteka Srbije a na sajtu Gradske narodne biblioteke “Žarko Zrenjanin” audio-knjige za decu.
Neke od njih su i na spisku obavezne lektire i sada su više nego dragocene đacima u vanrednim okolnostima. Na društvenim mrežama je i “PRIČAonica zrenjaninske biblioteke”.
“Mama i ja smo pročitali knjigu i poslali je na pričaonicu zrenjaninske biblioteke. To možete i vi da uradite. Sada je dosadno. Nema škole, nema treninga”, kaže desetogodišnji Leon Ćalić.
Dovoljna je mašta. Na krilima knjige sve je moguće, pa i ono što je nemoguće.
“Zajedno čitajte jednu istu knjigu, razmišljajte o njoj, pričajte, glumite, pevajte, skačite, igrajte, jer znate, od čitanja se najlepše raste”, ističe Jasminka Petrović.