Muzej železnice u Požegi predstavlja istorijske eksponate, koji posetiocima pružaju stvarni povratak u istoriju. Koronavirus je onemogućio posete, ali je virtuelni muzej otvoren za sve – i to već pet godina, zahvaljujući pre svega brojnim izložbama u Gradskoj galeriji.
“U okviru tih izložbi se skupilo dosta materijala, iz našeg požeškog kraja. To je pretežno etnološki materijal. A pošto Požega trenutno nema zavičajni muzej, nije imalo fizički gde bi mi te predmete ostavili, odložili ili izložili, u krajnjem slučaju. Na ideju se došlo da napravimo Virtuelni zavičajni muzej. To je prvenstveno bila tada ideja direktora Kulturnog centra Požega, Slađane Petrović Varagić”, kaže Marina Kotarac, etnolog iz Požege.
Uz podršku Ministarstva kulture oživeli su fragmenti bogate prošlosti, a mnoge porodice nisu ni znale kakvo blago se krije u njihovim domu.
“Eto, meni je berberski pribor Dragana Kuveljića stvarno oduševio kako je očuvan. Kako je urađen. Prosto, obišla sam stvarno dosta muzeja i dosta sa kolegama etnolozima sarađivala. Taj materijal je stvarno ovde jedinstven, te stolice i uopšte taj pribor koji je koristio”, dodala je Kotarac.
Marinu je dodatno motivisalo i što je prva žena etnolog u Srbiji bila Požežanka Milena Lapčević. A svet interneta uticao je na dalekovidost dve Požežanke da naprave virtuelnu postavku, koja bi mogla poslužiti kao primer brojnim muzejima.
“Ja se nadam da neće ostati u nekom dužem, da ćemo moći i fizički i virtuelno, da ćemo sad imati u nekom kasnijem periodu dva vida posete”, iskrena je Marina.
Predmeti virtuelne postavke, koji postaju porodične dragocenosti, otkrili su brojne priče iz prošlosti. Zbog toga je Virtuelni zavičajni muzej uvek otvoren za dopunu sadržaja predmetima i pričama koje predstavljaju etnološko bogatstvo Požege.