“Ova knjiga predstavlja pokušaj približavanja jednom čoveku i njegovom dobu”, zapisano je na početku. U naslovu parafraza Andrićeve rečenice.
“Jer u političkom smislu je Andrić bio ‘u požaru svetova’, a to je citat iz jedne njegove kratke priče. Ali mislim da je to sažetak Andrićevog života”, rekao je autor knjige Mihael Martens.
Martens piše o životnim poglavljima našeg Nobelovca, od rođenja u Bosni, potom u vreme Sarajevskog atentata, diplomatske službe u Berlinu do Beograda.
Andrić je bio inspiracija mnogim autorima. Šta je u ovoj knjizi novo, šta intrigantno?
“Ovo je baš fokus na Andrićev život. Jer njegov život je retko uzbudljiv. To je u onoj jednoj frazi Dušana Glišovića dobro sažeto: Andrić je jedini čovek u istoriji koji je poznavao i Gavrila Principa i Adolfa Hitlera. I ne samo to, Andrića je život nosio i u blizinu Staljina i Pabla Pikasa, i te razne životne epizode su u ovoj knjizi jako efektno prikazane”, istakao je književnik Muharem Bazdulj.
Postoji li neka poruka za okolnosti u kojima se nalazimo?
“To je da nas često ovakve neke nesrećne okolnosti mogu navesti ili naterati da se suočimo sa sobom i onda iskustvo koje smo skupljali u srećnim vremenima sažmemo u neki artefakt ili nešto što već ostaje”, napomenuo je Muharem Bazdulj.
Iza Andrićevog “ratnog karantina” ostala su njegova najslavnija dela. I na njih se osvrće Martens pišući o životu našeg velikana i o Evropi njegove epohe.