Aktivacija protivpožarnih prskalica dovela je do poplave u izložbenim prostorijama, a pored oštećenja na plafonima i podovima, voda je oštetila i nekoliko predmeta. Usled podrhtavanja tla oštećeno je i nekoliko skulptura.
Uklonjeni su eksponati koje je ugrozila poplava i na njima su vidljive manje promene.
Velika oštećenja pretrpeo je zid od cigle na više mesta u prizemlju, muzejskoj prodavnici, u podrumu, na stubnim vertikalama i u kancelarijama. Primećeno je i dodatno značajno sleganje južnog platoa.
Zagrebački MSU u svojim zbirkama čuva više od 12.000 dela domaćih i inostranih umetnika od sredine 20. veka do danas. Od decembra 2009. godine Muzej ima novu zgradu koja je sa oko 15.000 kvadratnih metara prostora najveći muzejski objekat u Hrvatskoj.
Muzej savremene umetnosti u Zagrebu je, kao i drugi muzejski prostori, zatvoren za posetioce do daljeg zbog mera za suzbijanje širenja epidemije koronavirusa. Poslednja izložba koju su posetioci mogli da vide je Retrospektiva 2020 Tome Savić-Gecana.
U filozofskom eseju o njegovom radu Moć praznine, teoretičar Miško Šuvaković navodi: „Sve se događa na nultoj razini koja sugeriše da se ništa nije dogodilo, premda… Više ništa nije isto i kao da je sve ipak ostalo isto. Kontradikcije su u iskustvu, a kontrasti su u osećajima sopstvene smeštenosti u svet. Svet je nesiguran i nestabilan.“
Nedelju dana nakon zatvaranja, svedočimo praznini na ulicama velikih i malih gradova, kada vesti o opasnosti od „nevidljivog“ svakodnevno zaglušuju medijski prostor i našu stvarnost. Često se kaže kako umetnost imitira život, no ponekad se čini kao da je moguće i obrnuto – navodi se na Instagram stranici Muzeja savremene umetnosti u Zagrebu.