Odaje jednog od Vatikanskih muzeja, koje je ukrasio Bernini, mesto su gde je postavljena izuzetna izložba „Znaci svetog, otisci realnog“. Prikazano je 150 grafičkih radova, odabranih od preko četiri hiljade remek dela iz kolekcija crteža, fotografija, bakroreza i štampe iz 19. i 20.veka, sve iz arhiva Vatikanskih muzeja.
„Ova kolekcija je puna pravih dragulja, umetnika koji su veoma poznati. Grafički radovi kojima je posvećena izložba zahtevaju posebnu pažnju jer je potrebno da budu na mračnom mestu, pod kontrolisanom temperaturom i vlažnošću. Ovo je posebna prilika jer će blago koje je predstavljeno sada moći da se vidi samo tokom ove izložbe, posle toga biće vraćeno u skladišta radi čuvanja“, naglašava Frančeska Bosketi, kustoskinja izložbe grafičkih radova.
Postavka u Vatikanskom muzeju je praćena i slikama, crtežima i skulpturama istih ih drugih autora, koje su u ikonografskoj ili hronološkoj vezi sa izloženim delima. Među grafičkim radovima su i dela Miroa, Munka, Klea, Šagala, Matisa, Diksa, Ernsta, Kokoške, Moranda, Doracija, Bokionija, Kasoratija i drugih.
„Predstavljeni umetnici su brojni i veoma značajni. Iza nas je delo Edvarda Munka, ksilografija, zatim niz izuzetnih ilustracija Svetog Franje, autora Miroa, dela Klea i Matisa, Ernsta, nekih od najznačajnijih umetnika 20. veka pa je ovo, realno gledano, zapravo antologija tog stoleća“, dodaje kustoskinja.
Kolekcija grafičkih radova u Vatikanskim muzejima postoji od 1973. godine, jedna je od najmlađih i nije rezultat želje nekog kolekcionara već reakcija na poziv pape Pavla VI svetu umetnosti da ponovo uspostavi istorijsku vezu između Crkve i savremene kulture.
Sadašnja izložba grafičkih radova baca svetlo na umetnički žanr koji je možda manje poznat, spektakularan i remetilački nego slike i skulpture, to je intimna umetnost koja ipak iz tog razloga direktnije dolazi do srca ljudi, njihovih duša, smatra direktorka Vatikanskih muzeja, Barbara Jata.