Naslovna Vesti Predstavljen "Digitalni Bitef teatar"

Predstavljen “Digitalni Bitef teatar”

U prostoru biblioteke, do 11. marta, posetioci će moći da kroz multimedijalnu izložbu “I dalje u zaveri (sa pozorišnim duhom)”, koja je svečano otvorena prošle godine u okviru programa obeležavanja 30. rođendana Bitefa, pogledaju deo originala digitalizovanog materijala predstavljenog na portalu.

Kako je objasnio direktor Bitefa Miloš Latinović saradnja sa bibliotekom je započeta pre tri godine sa ciljem da se bogat fond arhiva načini dostupnim što većem broju ljudi.

“Istraživači, saradnici, novinari, mladi ljudi iz branše… Mnogima je u nekom tranutku bio potreban naš materijal, fotografije, podaci. Zato je urađena digitalizacija Bitef festivala, a sada je u toku i arhiva Bitef teatra”, kazao je Latinović.

Prema njegovim rečima, sada će svima biti dostupna istorija teatra, ali i “jedno svedočanstvo vremena pomoću kojeg mogu uporediti ono što se igralo na sceni, sa onim što se u tom trenutku živelo”.

Inicijatori i autori projekta su Adam Sofrenović i Vesna Bogunović koja je podsetila da je Bitef kroz istoriju otvorio vrata brojnim umetnicima i jednoj nezavisnoj sceni, a kroz dostupan materijal, isečke iz predstava, plakate, svi oni postali su deo izložbe i tog projekta.

Sadržaj i plan portala Teatra koncipirani su tako da posetilac sa svojim početnim upitima može lako da se kreće kroz različite segmente koji su pokriveni reprezentativnim materijalima.

Centralni i najveći deo zauzima pregled produkcija i koprodukcija po godini u kojoj su imale premijerno izvođenje.

Direktor Univerzitetske biblioteke Aleksandar Jerkov smatra da je saradnja jedne “stare i vremešne biblioteke i jednog dinamičnog i novog teatra koji menja svet” plodonosna, jer s jedne strane zapamćeno i doživljeno predstavlja drugima, dok s druge pokazuje kako se danas kroz digitalizaciju pamti i koliko ona znači za opstanak kulturne civilizacije.

“Mi smo mislili da su jedna stara dama i dinamični mladoženja odličan par i nadamo se da će i publika to preproznati i kroz njih videti hroniku jednog vremena i 30 godina rada i trajanja”, kazao je Jerkov zaključivši da su biblioteke “mesto trajanja i susreta, mesto koje obezbeđuje trajanje pamćenja kulture”.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

- Advertisment -

Most Popular

Hronične bolesti i dužina života u Srbiji

Zašto je važno osigurati sebe i svoju porodicu Hronične bolesti su danas jedan od glavnih uzroka smrti u Srbiji i predstavljaju veliki izazov za naše...

Terapeutska masaža: Sve što treba da znate

Terapeutska masaža je tip masaže koji se koristi za lečenje raznih stanja i povreda. Ona pomaže u smanjenju bolova, poboljšanju cirkulacije krvi i opštem...

Koje varijante za životno osiguranje su dostupne u današnjem vremenu?

Osiguranje podrazumeva raznovrsna pokrića rizika u svakodnevnici, koja će pružiti ljudima olakšice, novčane nadoknade i podršku u često stresnim i neželjenim situacijama. Postoji veliki...

Opuštajuća i terapeutska masaža Beograd – sličnosti i razlike tretmana

Postoji veliki broj masaža u modernom vremenu, koje se realizuju sa još različitijim potrebama i ciljevima koje klijenti teže da ispune. Pored sigurnog opuštanja...

Recent Comments