Naslovna Vesti Predstavljen "Digitalni Bitef teatar"

Predstavljen “Digitalni Bitef teatar”

U prostoru biblioteke, do 11. marta, posetioci multimedijalne izložbe “I dalje u zaveri (sa pozorišnim duhom)”, koja je svečano otvorena prošle godine u okviru programa obeležavanja 30. rođendana Bitefa, mogu videti deo originala digitalizovanog materijala predstavljenog na portalu.

Kako je objasnio direktor Bitefa Miloš Latinović, saradnja sa Bibliotekom je započeta pre tri godine s ciljem da se bogati fond arhiva načini dostupnim što većem broju ljudi.

“Istraživači, saradnici, novinari, mladi ljudi iz branše… Mnogima je u nekom tranutku bio potreban naš materijal, fotografije, podaci. Zato je urađena digitalizacija Bitef festivala, a sada je u toku i arhiva Bitef teatra”, kazao je Latinović.

Prema njegovim rečima, sada će svima biti dostupna istorija teatra, ali i “jedno svedočanstvo vremena pomoću kojeg mogu uporediti ono što se igralo na sceni sa onim što se u tom trenutku živelo”.

Inicijatori i autori projekta su Adam Sofrenović i Vesna Bogunović koja je podsetila da je Bitef kroz istoriju otvorio vrata brojnim umetnicima i jednoj nezavisnoj sceni, a kroz dostupan materijal, isečke iz predstava, plakate, svi oni postali su deo izložbe i tog projekta.

Sadržaj i plan portala Teatra koncipirani su tako da se posetilac, sa svojim početnim upitima, lako kreće kroz različite segmente koji su pokriveni reprezentativnim materijalima.

Centralni i najveći deo zauzima pregled produkcija i koprodukcija po godini u kojoj su imale premijerno izvođenje.

Direktor Univerzitetske biblioteke Aleksandar Jerkov smatra da je saradnja jedne “stare i vremešne biblioteke i jednog dinamičnog i novog teatra koji menja svet” plodonosna jer, s jedne strane, zapamćeno i doživljeno predstavlja drugima i, s druge, pokazuje kako se danas kroz digitalizaciju pamti i koliko ona znači za opstanak kulturne civilizacije.

“Mi smo mislili da su jedna stara dama i dinamični mladoženja odličan par i nadamo se da će i publika to preproznati i kroz njih videti hroniku jednog vremena i trideset godina rada i trajanja”, kazao je Jerkov zaključivši da su biblioteke “mesto trajanja i susreta, mesto koje obezbeđuje trajanje pamćenja kulture”.

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

- Advertisment -

Most Popular

Tunis ili Turska – Poređenje uz koje će izbor biti lakši

Planiranje letovanja zahteva pažljiv izbor destinacije, a izbor između Turske i Tunisa može biti posebno izazovan. Obe zemlje nude jedinstvene atrakcije, prelepe plaže i...

Sta uključuju veliki gradjevinski projekti – Sve što je potrebo da znate

Veliki građevinski projekti su monumentalni poduhvati koji zahtevaju detaljno planiranje, velike resurse i inovativne tehnologije. Ovi projekti ne samo da oblikuju pejzaž naših gradova...

Kako napraviti idealan plan za mršavljenje – Hrono dijeta za fit figuru do leta

Hrono dijeta je postala popularna širom sveta zahvaljujući svom jedinstvenom pristupu ishrani i mršavljenju. Osnova hrono dijete je u sinhronizaciji unosa hrane sa biološkim...

Vodič za učenje muzičkih nota

Muzičke note su osnovni gradivni blokovi muzike, a njihovo učenje je prvi korak ka razumevanju i sviranju muzičkih dela. Bez obzira da li ste...

Recent Comments